- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
1200 : 300 =400 2500 : 50 =500
6300 : 9 =700 42000 : 700 =60
56000 : 80 =7000 3600 : 90 =40
256 x 7 = 200 x 7 + 50 x 7 + 6 x 7=1792
3694 x 3 = 3000×3+600×3+90×3+4×3=11082
1420 x 5 =1000×5+400×5+20×5=7200
3450 x 4 =3000×4+400×4+50×4=13800
2145 x 6 = 2000×6+100×6+40×6+5×6=12870
3748 x 2 =3000×2+700×2+40×2+8×2=8036
- Հաշվի՛ր:
480:6=80 360:10=36
350:7=50 240:60=4
203×6=1218
131×5=655
521×3=1563
415×6=2490
- Հաշվի՛ր:
280:40-420:60=0
320:(417-377)+60=68
360:(480:80)-60=0
8×40-720:80=311
54x(407-397):60=9
350:(490:7)x60=300
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում
240:6=40
400:40=10
Պատ.`10 կոնֆետ։
Բ․ Նարեն ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում
450:9=50
250:50=5
Պատ.`5 կակաչ։
Գ․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովակով լցրին 4500 լ ջուր, երկրորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
Լուծում
4500×3=13500
4500+13500=18000
Պատ.`18000լ ջուր։
Դ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում
1820+140=1960
1820+1960=3780
3780-1570=2210
Պատ.`2210 լ ջուր։