- Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
1 հատի/ կտորի արժեքը | 2 հատի արժեքը | 3 հատի արժեքը | 4 հատի արժեքը | |
Կարկանդակ | 110 դրամ | 220 | 330 | 440 |
Փքաբլիթ | 120 դրամ | 240 | 360 | 480 |
Թխվածքաբլիթ | 200 դրամ | 400 | 600 | 800 |
Պիցցա | 150 դրամ | 300 | 450 | 600 |
Հալվա | 130 դրամ | 260 | 390 | 520 |
Ա․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր մեկ կարկանդակ և երեք փքաբլիթ գնելու համար։
110+360=470
Պատ՝․470 դրամ
Բ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր հինգ կտոր պիցցա և երկու կտոր հալվա գնելու համար:
5×150=750
2×130=260
750+260=1010
Պատ՝․1010 դրամ
Գ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր երկու կտոր թխվածքբլիթ և երեք կտոր հալվա գնելու համար։
3×130=390
2×200=400
400+390=790
- Լրացրու՛ շարքում պակասող թվերը։
1000 | 2000 | 3000 | 4000 | 5000 | 6000 | 7000 | 8000 | 9000 | 10.000 |
10.000 | 9000 | 8000 | 7000 | 6000 | 5000 | 4000 | 3000 | 2000 | 1000 |
Կռահի՛ր օրինաչափությունը և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ։
Ա․ 111, 222, 333,444
Բ․ 1, 2,, 6, 24,120
Գ․ 80, 40, 20,10
Դ․ 1000, 900, 700, 400, 0
- Թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով:
Ա․ 4510, 4150, 4015, 4105,4501, 4510
4015,4115,4501,4501,4510,
Բ․ 5670, 5067, 5607, 5760, 5706, 5076
5067,5076,5607,5670,5706,5760
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:
45 : 9 + 36: 9 + 81: 9 + 18: 9 + 72: 9 + 27: 9+ 9: 9 + 90 : 9 =
45:9=5
36:9=4
81:9=9
18:9=2
72:9=8
27:9=3
9:9=1
90:9=10
5+4+9+2+8+3+1=42
42: 6 + 54: 6 + 12: 6 + 36: 6 + 6: 6 + 60 : 6 + 48: 6 + 24 : 6 =
42:6=7
54:6=9
12:6=2
36:6=6
6:6=1
60:6=10
48:6=8
24:6=4
7+9+2+6+1+10+8+4=47
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա. Վարդուհին պատրաստեց 40 բլիթ: 40 բլիթ պատրաստելու համար օգտագործեց 1 լ կաթ, մեկ կգ ալյուր, կես կգ շաքարավազ, 1 թթվասեր, 4 ձու: Ինչքա՞ն գումար ծախսեց Վարդուհին:
Գնացուցակ | |
1 ձու | 70 դրամ |
1 կգ ալյուր | 400 դրամ |
1 կգ շաքարավազ | 400 դրամ |
1 թթվասեր | 250 դրամ |
1 լ կաթ | 420 դրամ |
Լուծում
420+400+200+250+70×4=1550
Պատ.՝1550
Բ. Էվան պատրաստեց 30 կտոր պիցցա: 30 կտոր պատրաստելու համար օգտագործեց 5 խմոր, կես կգ պանիր, կես կգ հավի միս, 1 կետչուպ, 1 թթվասեր, 5 ձու: Ինչքա՞ն գումար ծախսեց Էվան:
Գնացուցակ | |
1 ձու | 50 դրամ |
1 խմոր | 200 դրամ |
1 թթվասեր | 280 դրամ |
1 կետչուպ | 320 դրամ |
1 կգ պանիր | 4000 դրամ |
1 կգ հավի միս | 2000 դրամ |
Լուծում
5×200=1000
4000:2=2000
2000:2=1000
5×50=250
1000+2000+1000+250+320+280=4850
Պատ.՝4850