Month: September 2022
Սեպտեմբեր ամսվա ընտրությամբ գործունեության հաշվետվություն
Խնդիրներ 3-րդ դասարանի համար
Աշուն
Ծառեր, թփեր լեցուն միրգ,
Մառան տարան գիրկ ու գիրկ,
Աշուն սնավ։
Տարափ ու բուք փչելով,
Վայուն–մայուն ճչելով՝
Աշուն ծնավ։
Սաղարթ–սաղարթ սարսելով,
Ոսկի տերև դարսելով
Աշուն քնավ։
Առաջադրանքներ
1. Կարդա՛ բանաստեղծությունը՝ առանձնացնելով անծանոթ բառերը:
2. Բացատրի՛ր բառերը
ծնավ-ծնվել
սնավ-սնվել
քնավ-քնել
3.Նկարի՛ր քեզ դուր եկած հատվածը։
4․ Բացատրի՛ր ոսկի տերև բառակապակցությունը և գործածի՛ր նախադասության մեջ։
Ոսկի տերև նշանակում է դեղին տերև,քանի որ այն փայլում է, նրան ասում են ոսկի տերև։
Ոսկե տերևը ընկավ ծառից։
5. Կադա՛ ընդգծված բառերը և փորձի՛ր բառազույգեր կազմել։
Օրինակ՝ սարսել-դարսել
միրգ-գիրք
սնավ-ծնավ
փչել-ճչել
դարսել-քնել
6. Բանաստեղծության պատկերներին համապատասխան ֆոտոշարք պատրաստի՛ր։
Տե՛ս օրինակը
Ներկայացնում է Դավիթ Հարությունյանը
6. Ձայնագրիր բանաստեղծության ընթեց
ումդ, ֆոտոշարքի կամ նկարաշարի համադրությամբ տեսանյութ պատրաստի՛
ր:
Աշուն օր
Սևուկ ամպեր վար եկան
Օրան, օրան,
Սարի վրա շար եկան։
Ծագեց առավոտ
Պաղեց, սառավ օդ։
Գոռաց երկինք, բուք արավ,
Հևաց, հևաց.
Ծերուկ երկիր սուգ արավ։
Ճաքեց հեռուն ամպ,
Երկիր դողաց-բա՛մբ։
Բողբոջ արև շող կապեց,
Դողաց, սողաց,
Արյուն-ամպից քող կապեց։
Վառեց լեռան լանջ,
Լեռան ցավատանջ։
Տեղաց անձրև մաղ տալով,
Մարմանդ-մարմանդ,
Հոգնած տերև շաղ տալով։
Առաջադրանքներ
1. Կարդա՛ բանաստեղծությունը և նկարի՛ր քեզ ամենից շատ դուր եկած հատվածը։
2. Բացատրիր արտահայտությունները
վար եկան-իջավ ներքև
շար եկան-շարվեցին
մաղ տալ-մաղել
շաղ տալ-շաղել
քող կապել-ծածկել
3. Փորձիր քո բառերով պատմել բանաստեղծությունը։
Բանաստեղծությունում պատմում է,որ աշուն էր ու բուք էր գալի երկրի վրա։Բոլոր մարդիկ իրենց տներում, երկիրը քնել էր։
4 . Գրի՛ր տրված բառերի հականիշները:
վար-վեր
պաղել-տաքանալ
հեռու-մոտիկ
վառել-մարել
5. Դուրս գրիր բանաստեղծության այն տողերը, որոնց մեջ գույն կա։
Սևուկ ամպեր վար եկան
Լրացուցիչ առաջադրանքներ
4. Ձայնագրի՛ր բանաստեղծությունը և նկարաշարի օգնությամբ տեսանյութ պատրաստի՛ր:
Տնային առաջադրանք 28.09.2022
267.Կատարեք գործողությւոնները։
ա) 30×47+80:16=1415
30×47=1410
80:16=5
1410+5=1415
բ)135×20-1024:8=2682
135×20=2700
1024:8=128
2700-128=2682
գ)11916:18-2348:4=95
11916:18=662
2348:4=587
662-587=95
272.Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ։Նրանցից մեկը 1 ժամում անցնում էր 65 կմ,մյուսը՝ 80 կմ։Ին՞չ հեռավորություն կլինի նրանց միջև 7 ժամ հետո։
Լուծում՝
65×7=455
80×7=560
560-455=105
Պատ՝․105 կմ:
274.Հանքային ջուր լցնող սարգերից մեկը 1 րոպեում լցնում է 50 շիշմ:Իսկ մյուսը՝10 շշով ավելի։Քան՞ի ժամում երկու սարգերը միասին կլցնեն 13200 շիշ:
Լուծում՝
50+10=60
50+6=110
13200:110=120
Պատ՝․2 ժամում։
Դասարանական աշխատանք
267.Կատարեք գողծողությունները։
դ)97+85×30-294=2353
85×30=2550
2550+97=2647
2647-294=2353
ե)(120-84):(68-62)=6
120-84=36
68-62=6
16:4=6
զ)(25+34)x(85-79)=354
25+34=59
85-79=6
59×6=354
271.Որքա՞ն ժամանակ է անցկացնում աշակերտը դպրոցում այն օրը,երբ ունի 4 դաս՝յուրաքանչյուրը 40 րոպե տևողությամբ,իսկ դասամիիջոցներին երկուսը տևվում են 15 րոպե,մեկը `20 ր։
Լուծում՝40×4=160
15×2=30
160+30=190
190+20=210
Պատ՝․3 ժ․ 30ր․։
273.Կայարանից միաժամանակ հակառակ ուղղություններով դուրս եկան երկու գնացքներ։Առաջին գնացքը 1 ժամում անցնում էր 60 կմ,երկրորդը՝90 կմ։Ին՞չ հեռավորություն կլինի նրանց միջև 14 ժամ անց։
Պատ՝․420:
275.Դարբինը 14 օրում պիտի պատրաստեր 280 պայտ՝ամեն օր պատրաստելով հավասար քանակներով պայտեր։Սակայն նա օրական 8 պայտով ավելի էր պատրաստում։Քան՞ի օրում դարբինը կատարեց պատվերը։
Լուծում՝280:14=20
20+8=28
280-28=10
Պատ՝․10 օրում։
Test
I.Put the verbs into the Present Simple or Present Continuous Tenses(Գործողությունները տեղադրիր պարզ նեկա կամ ներկա շարունակական ժամանակաձևերով)
1.My mother is making dinner now.
2.I usually play chess with my father in the evenings.
3.The boys are playing football in the yard now.
4.Maria drinks tea every morning.
5.Vahan goes to the swimming-pool on Mondays.
6.Levon is not driving his car now.
7.Mariam doesn’t read English books. She usually reads Russian books.
II. Translate the sentences
1.Վահեն նստա՞ծ է Լիլիթի դիմաց:
Is Vahe sitting in front of Lilit.
2.Կան գեղեցիկ ծաղիկներ մեր տան հետևում:
There are beautiful flowers behind our house.
3.Ես միշտ նստում եմ Աննայի կողքը դասարանում:
I always sit next to Anna in class.
4.Իմ եղբայրը ավելի բարձրահասակ է, քան Արամը:
My brother is taller, than Aram.
5.Մարին ամենագեղեցիկ աղջիկն է դասարանում:
Mari is the most beautiful girl in class.
6. Տրդատը ավելի կարճահասակ է, քան Հայկը:
Trdat is shorter, than Hayk.
Buying new shoes
https://www.youtube.com/watch?v=w8HkrLHzhDE
Shop assistant: Hi there. Do you need any help?
Sam: Hi. Er … I really like these buts. How much are they? Shop assistant: Oh … they’re 15000 Armenian drams. Sam: OK. Do you have them in a 7? Shop assistant: I’ll have a look for you. Sam: Thanks. Shop assistant: Oh … what colour would you like? Sam: white, please. Shop assistant: OK, just a moment, please. (The assistant goes to look for the trainers that Sam wants to try on.) We’ve got a 7 in yellow, but not in white. Sam: Oh … do you have size 8 in white? Shop assistant: Yeah, sure. Do you want to try them? Sam: Yes, please. (The assistant gets Sam the trainers. Sam tries them on.) Shop assistant: How are they? Sam: I like them, but they’re a bit too big. Shop assistant: Do you want to try the yellow ones in your size? Sam: Mmm, no thanks. I don’t like the yellow ones too much. Shop assistant: Ah, OK. I’m sorry about that. Sam: Don’t worry … Thanks anyway. Bye. Shop assistant: Thanks a lot. Bye now.Դասարանական աշխատանք 27.09.2022
251.Երկու ավազանները սկսեցին ջուր լցնել,ընդ որում առաջինում արդեն 15 դույլ ջուր կար, երկրորդը դատարկ էր։Քան՞ի ժամ հետո ավազաններում նույն քանակությամբ ջուր կլինի,եթե 1 ժամում առաջինի մեջ լցնում են 60 դույլ ջուր,իսկ երկրորդի մեջ՝63 դույլ։
Պատ՝․5 ժամում։
204.Մարաթոնյան վազքի ժամանակ երկու վազորդ առաջ էին ընկել մյուսներից։Վազքի առաջին ժամում նրանց արագութոյւնները նույնն էին,իսկ հետո մեկը 1 ժամում վազում էր 17 կմ,մյուսը՝14 կմ։Վազքը սկսելուց հետո որքա՞ն էր նրանց հեռավորությունը։
Լուծում՝
17×2=34
14×2=28
34-28=6
Պատասխան՝6 կմ։
235.Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները՝ հաշվեք առավել հարմար եղանակով․
ա)64+18+36=118
64+36=100
100+18=118
բ)393+8+92+107=600
92+8=100
393+107=500
100+500=600
գ)276+9+24+91=400
91+9=100
276+24=300
300+100=400
դ)1035+49+465+101=1650
1035+465=1500
49+101=150
150+1500=1650
ե)101+999+1001=2101
1001+999=2000
2000+101=2101
զ)333+6667+1992=8992
6667+333=7000
7000+1992=8992S