Category: Մաթեմատիկա
3-րդ ուսումնական շրջանի ամփոփում
Մայիս ամսվա հաշվետվություն
Կոտորակներ
1. Ամբողջը բաժանված է 50 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 5-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
5/50
12/50
24/50
35/50
48/50
2. Ամբողջը բաժանված է 60 հավասար մասերի: Կոտորակի տեսքով ներկայացրո՛ւ այդ մասերից 1-ը, 12-ը, 24-ը, 35-ը, 48-ը:
1/60
12/60
24/60
35/60
48/60
3. Գտի՛ր նշված թվի մասը
• 35-ի 3/7 մասը
35:7=5
5×3=15
• 420-ի 5/6 մասը
420:6=70
70×5=350
• 180-ի 5/9 մասը
180:90=2
2×50=100
• 2000-ի 9/10 մասը
2000:10=200
200×9=1800
• 140-ի 5/7 մասը
140:7=20
20×5=100
• 100-ի 3/5 մասը
100:5=20
20×3=60
4. Հաշվի՛ր
• 415 կգ-ի 2/5 մասը
415:5=83
83×2=166 կգ
• 480 դրամի 5/6 մասը
480:6=80
80×5=400 դրամ
• 18ժ-ի 2/3 մասը
18:3=6
6×2=12 ժ
• 320 լ-ի 6/8 մասը
320:8=40
40×6=240 լ
• 510 մ2-ու 2/17 մասը
510:17=30
30×2=60 մ
• 480 կմ-ի 5/16 մասը
480:16=30
30×5=150 կմ
5. Աննա գնել էր 800 գ կարագ: Տորթի համար օգտագործվեց այդ կարագի 3/5 մասը: Որքա՞ն կարագ օգտագործվեց տորթի համար:
800:5=160
160×3=480
մնացորդը՝ 5։
մնացորդը՝ 2։
101×7=707
707+2=709
12․Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 53 է, թերի քանորդը՝ 3,
մնացորդը՝ 25։
53×3=159
159+25=184
13․ Դպրոցի 165 աշակերտ պետք է մեկնի ճամփորդության: Ամենաքիչը քանի՞ ավտոբուս է անհրաժեշտ պատվիրել, եթե մեկ ավտոբուսը կարող է տեղափոխել 24 սովորողի:
14. Հաշվի՛ր
-
- 30-ի 1/2 մասը
30:2=15
15×1=15
-
- 164-ի 1/4 մասը
164:4=41
41×1=41
-
- 3000-ի 1/100 մասը
3000:100=30
30×1=30
15. Հաշվի՛ր
-
- 420 դրամի 1/6 մասը
420:6=70
70×1=70 դրամ
-
- 360 լ-ի 1/12 մասը
360:12=30
30×1=30 լ
-
- 480 կմ-ի 1/16 մասը
480:16=30
30×1=30
16. Գտի՛ր այն թիվը, որի
-
- 1/10 մասը 18 է
18×10=180
180:1=180
-
- 1/6 մասը 20 է
20×6=120
120:1=120
-
- 1/9 մասը 22 է
22×9=198
198:1=198
17. Արտահայտի՛ր նշված միավորներով
-
- 1/25 մ = 40 մմ
1000:25=40
40×1=40
-
- 1/40 ց =2500 գ
100.000:40=2500
2500×1=2500
-
- 1/8 օր =3 ժ
24:8=3
3×1=3
18. Գտի՛ր նշված թվի նշված մասը
-
- 120-ի 5/6 մասը
120:6=20
20×5=100
-
- 34-ի 1/2 մասը
34×2=68
68×1=68
-
- 250 -ի 12/25 մասը
250:25=10
12×10=120
-
- 144-ի 7/12 մասը
144:12=12
12×7=84
Գիտելիքների ստուգման թեստ 10
Թեստ 9
1. Գրիր այն թիվը, որ հավասար է 9 հազարյակ 7 հարյուրյակ և 6 միավոր կարգային գումարելիների
գումարին:
1) 9760 2) 9076 3) 9670 4) 9706 5) 97760:
2. Որքանո՞վ կփոքրանա 73976 թիվը, եթե նրա գրության հարյուրավորը փոխարինենք 0-ով:
1) 9-ով 2) 90-ով 3) 999-ով 4) 99-ով 5) 900-ով:
3. Գումարիելիներից մեկը մեծացրել են 8-ով, իսկ մյուսը փոքրացրել են 3-ով: Արդյունքում գումարը
1) կմեծանա 11-ով 2) կփոքրանա 11-ով 3) կմեծանա 5-ով
4) կփոքրանա 5-ով 5) կմնա նույնը:
4. Կենդանաբանական այգու տոմսը մեծահասակի համար արժի 4 եվրո, երեխայի տոմսը 1 եվրոյով ավելի էժան
է: Քանի՞ եվրո պետք է վճարի հայրը իր երկու երեխաների հետ կենդանաբանական այգի մտնելու համար:
1) 5 2) 6 3) 12 4) 7 4) 10:
5. Ընտրիր այն թվանշանը, որը 5075<50*5 գրության մեջ «*» -ի փոխարեն տեղադրելով
անհավասարությունը ճիշտ լինի:
1) 8 2) 0 3) 5 4) 4 5) 6
6. Ընտրիր այն շարքը, որտեղ թվերը դասավորված են աճման կարգով:
1) 4626, 5319, 78427, 62436
2) 78427, 62436, 5319, 4626
3) 78427, 62436, 4626, 5319
4) 4626, 5319, 62436, 78427
5) 40346, 39999, 39998, 29999
7. 1/10 ժամը րոպեներով արտահայտած կլինի
1) 12 2) 6 3) 20 4) 30 5) 4:
8. 5տ 3ց 50 կգ-ը կիլոգրամներով արտահայտած կլինի
1) 3550 2) 5530 3) 5035 4) 5553
5) 5350:
9. Քանի՞ երկնիշ թիվ կա, որի տասնավորը փոքր է միավորից:
1) 26 2) 18 3) 9 4) 30 5) 36:
11. 904 և 14 թվերի տարբերությունը փոքրացրու 10 անգամ:
904-14=890
890:10=89
12. Թվային հաջորդականությունը կազմված է հետևյալ կանոնով. առաջին անդամը 1 է, երկրորդ անդամից
սկսած յուրաքանչյուր անդամը հավասար է իր նախորդի կրկնապատիկին գումարած 1: Գրեք այդ
հաջորդականության չորրորդ անդամը:
1×2=2
2+1=3
3×2=6
6+1=7
7×2=14
14+1=15
15×2=30
30+1-31
Պատ՝․31
13. 39-ի և 6-ի արտադրալից հանիր 105-ի և 3-ի քանորդը:
39×6=234
105:3=35
234-35=199
Պատ՝․199:
14. AC հատվածի երկարությունը 6սմ 7մմ է, BC հատվածինը՝ 8 սմ 4 մմ: Գտիր AB հատվածի
երկարությունը միլիմետրերով:
6սմ 7մմ+8 սմ 4 մմ=15 սմ 1 մմ
15. Հաշվիր 3900+( 2100:3-12×50)=4000
արտահայտության արժեքը:
16. Ուղղանկյան մի կողմը 6սմ է, իսկ մյուս կողմը այդ կողմի կրկնակին է: Գտիր այն քառակուսու կողմը, որի
պարագիծը հավասար է այդ ուղղանկյան պարագծին:
144
17. Պաղպաղակն արժի 300 դրամ: Արան այդպիսի 8 պաղապաղակ գնեց և վճարեց 5000 դրամ: Վաճառողը
որքա՞ն պետք է վերադարձնի:
300×8=2400
5000-2400=2600
Ինտելեկտուալ խնդիրներ
Ինչպե՞ս է պետք նետել թենիսի գնդակը, որ այն հետ գա Ձեզ մոտ։
Այն պետք է վերև նետել։
Եթե գիշերվա 12։00-ին անձրև է գալիս, ապա կարելի՞ է արդյոք ակնկալել, որ 72 ժամ հետո արևոտ եղանակ կլինի։
Ոչ, որովհետև 72 ժամ հետո էլի կեսգիշեր է լինելու, հետևաբար՝ չի կարող արևոտ եղանակ լինել։
Մատիտը դրեցին գետնին ու խնդրեցին մի քանի մարդու ցատկել դրա վրայով, սակայն ոչ ոք չկարողացավ դա անել։ Ինչո՞ւ։
Մատիտը դրել էին պատի մոտ։